Chcesz podróżować swobodnie, wygodnie i na własnych zasadach? Wakacyjne wyjazdy samochodem pozwalają spełnić wszystkie te kryteria. Z korzystaniem z własnego auta wiążą się jednak pewne ograniczenia. Jakie? Sprawdź – i dowiedz się, jakie inne możliwości są do Twojej dyspozycji.
Własny samochód: wygoda czy ograniczenie?
Może się wydawać, że nie ma lepszego wakacyjnego środka transportu niż własne cztery kółka. Samochód do wyłącznej dyspozycji można użytkować swobodnie, bez ograniczeń, na własnych zasadach.
Jeśli marzysz o nowym samochodzie, na pewno masz świadomość, że spełnianie takich marzeń kosztuje. W przypadku, gdy zależy Ci na aucie wyższej klasy, musisz liczyć się z wydatkiem znacznie przekraczającym 100 tysięcy złotych. Większość osób nie ma do dyspozycji takich kwot na koncie. Aby kupić wymarzone auto, zmuszone są oszczędzać – a to przeważnie wyklucza dodatkowe wydatki na przyjemności (w tym na wakacyjne podróże).
Leasingowanie samochodu – spłacaj w ratach, zyskaj dodatkowe środki
Jak pogodzić różne potrzeby: te związane z wygodą posiadania własnego auta i te, w których chodzi przede wszystkim o przyjemność podróżowania? Aby swobodnie podróżować, nie musisz decydować się na długie i żmudne oszczędzanie ani na rezygnację z przyjemności. Leasingowanie samochodu to opcja, na którą decyduje się coraz więcej osób – nie tylko właścicieli firm, ale również osób prywatnych. W takim modelu nie musisz przeznaczać własnych środków pieniężnych na zakup auta na własność. Twoje koszty rozkładają się równomiernie na kilka lat (okres leasingowania to najczęściej od 24 do 60 miesięcy). Co ważne, po zakończeniu leasingu możesz wykupić samochód na własność.
Leasing auta a swoboda podróżowania – co mają ze sobą wspólnego?
Dzięki leasingowaniu nie musisz odkładać marzeń o podróżach samochodowych na później. Większość aut jest dostępna u leasingodawców od ręki lub w ciągu maksymalnie kilku tygodni. To oznacza, że już po krótkim czasie możesz swobodnie użytkować wybrany model samochodu.
Co oznacza w tym przypadku swoboda? W praktyce korzystanie z leasingowanego auta nie różni się znacząco od korzystania z własnych czterech kółek. Jeśli zamierzasz podróżować na większe odległości, sprawdź, czy w umowie leasingowej nie określono limitu kilometrów – a jeśli znajduje się tam taki zapis, to czy nie będzie to dla Ciebie ograniczeniem. Pamiętaj także, że to na leasingobiorcy spoczywa obowiązek przeprowadzania przeglądów czy wykupu ubezpieczenia – mimo że formalnie nie jest on właścicielem pojazdu.
Osoby, które decydują się na leasing, doceniają także swobodę i elastyczność, jaką daje możliwość wykupu auta lub zwrócenia go do leasingodawcy po zakończeniu okresu leasingowania. W tym drugim przypadku możesz uniknąć formalności i dodatkowego nakładu czasu związanego ze sprzedażą na własną rękę. Wystarczy, że zakończysz umowę i przekażesz auto firmie leasingowej.
Czy leasing samochodu jest dla Ciebie? Z pewnością warto sprawdzić i porównać ze sobą oferty firm leasingowych – i przede wszystkim mieć świadomość, że zakup auta na własność to tylko jedna z możliwości!