Idealna temperatura w pomieszczeniu wewnętrznym to średnio 18-22 stopni Celsjusza. Wiele zależy od rodzaju pomieszczenia — na przykład w miejscu pracy zaleca się, aby nie przekraczała 18 stopni, dokładnie tak samo jest w przypadku sypialni. Za to w pokoju dziecięcym poleca się utrzymanie temperatury nie niższej niż 20 stopni. Zdarza się, że bardzo trudno jest utrzymać idealną temperaturę, szczególnie latem, kiedy na dworze panują wzmożone upały. Poznaj najlepsze sposoby na ochłodę poszczególnych pomieszczeń.
Klimatyzacja – plusy i minusy
Najpopularniejszą metodą ochłody pomieszczenia jest montaż klimatyzacji. Urządzenia, w których zastosowano nowoczesną technologię, pozwalają ustawiać chłodzenie do idealnej temperatury wedle indywidualnych preferencji. Co ważne, filtry w klimatyzatorze oczyszczają powietrze z pyłów, kurzu i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu są szczególnie polecane alergikom. Z drugiej strony nieodpowiednio konserwowane urządzenie może przysporzyć sporo problemów i przynieść wręcz odwrotny skutek.
Należy również pamiętać, że inwestycja finansowa w klimatyzację jest dosyć wysoka, koszty ponosi się również na etapie jej eksploatacji, mowa tutaj, chociażby o zwiększonych opłatach z tytułu poboru energii elektrycznej. Jeśli zdecydujesz się na klimatyzację w domu lub w biurze, wybierz klimatyzator wysokiej jakości, który będzie regularnie serwisowany. W innym przypadku może być przyczyną nawracających chorób układu górnych dróg oddechowych. Często zdarza się, że urządzenie może również emitować uciążliwy hałas.
Zasłony i rolety zaciemniające
Tańszą alternatywą dla klimatyzacji są zaciemniające zasłony lub rolety w oknach. Warto wybierać te ze specjalną powłoką z zewnętrznej strony, która odbija promienie słońca. Dobre zasłony bądź rolety mogą stanowić również świetny element dekoracyjny wnętrza, natomiast trzeba uwzględnić, że jednocześnie mogą stać się siedliskiem kurzu i roztoczy. Z tego też względu należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.
Zasłony i rolety przyciemniające, chociaż dobrze spełniają swoją funkcję, to wykazują również kilka wad. Przede wszystkim, przy ich pomocy nie udaje się szybko ochłodzić już nagrzanego pomieszczenia, a zakrywając okna i dostęp do światła naturalnego we wnętrzu może panować zbytni mrok. Zachodzi wtedy konieczność korzystania ze sztucznych źródeł światła, co z kolei będzie generować dodatkowe opłaty za prąd.
Wentylacja – wiatraki
Dobrą opcją na szybkie schłodzenie nagrzanego pomieszczenia mogą być różnego rodzaju wentylatory i wiatraki. Do wyboru są wentylatory stojące, podłogowe albo nawet te w wersji miniaturowej (biurkowe). Takie urządzenia nie obniżają temperatury powietrza, ale wymieniają otaczające masy powietrza, dając uczucie chłodu. Warto jednak zaznaczyć, że po wyłączeniu wiatraka, wysoka temperatura szybko daje o sobie znać. Zaletą takich urządzeń jest niska cena i dobra mobilność, natomiast wadą nie do końca wystarczająca skuteczność w dłuższej perspektywie, oraz dosyć duży pobór energii elektrycznej.