Jakie prace w ogrodzie wykonać przed jesienią?

Prace w ogrodzie
Spis treści

Każdy właściciel domku jednorodzinnego lub działki doskonale wie, że ogród to nie tylko przyjemność, ale i ciężka praca. Końcówka lata i początek jesieni to czas sadzenia, przesadzania, przycinania i pielęgnacji roślin. Jeśli chcesz stworzyć harmonogram prac ogrodowych na najbliższe miesiące, zapoznaj się z treścią naszego artykułu. Podpowiemy Ci, jak najlepiej przygotować kwiaty, drzewa oraz krzewy na nadejście zimy.

Dokonaj potrzebnych nasadzeń i przesadzeń

Chociaż mogłoby się wydawać, że najlepszym momentem w roku na zaprojektowanie i stworzenie ogrodu jest wiosna, entuzjaści botaniki doskonale wiedzą, że to wrzesień w wielu przypadkach okazuje się trafniejszym wyborem. Jeśli posadzisz rośliny przed nadejściem pierwszych przymrozków, podarujesz im czas niezbędny na prawidłowe ukorzenienie się w glebie. Dzięki temu wiosną zakwitną pełnią barw i zapachów. Pamiętaj też, że wraz z początkiem września częstotliwość opadów deszczu wzrasta, a ryzyko upałów maleje – takie warunki atmosferyczne sprzyjają prawidłowemu nawodnieniu podłoża.

Naturalnie, nie każdą roślinę można sadzić i przesadzać akurat na przełomie lata i jesieni. Praktyka ta dotyczy wyłącznie tych gatunków, które zimę mogą spędzić w ziemi. Wrzesień czy październik to doskonała pora na nasadzenie charakterystycznych dla naszej szerokości geograficznej drzewek oraz krzewów owocowych. Jeśli chcesz posadzić zatem jabłoń czy porzeczkę, jeszcze przed jesienią wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie i zacznij użyźniać glebę.

Jesienna aura sprzyja ponadto uprawie bylin oraz roślin dwuletnich. To najlepszy moment na przesadzenie niezapominajek, malw czy bratków na ostateczne miejsce. Na przełomie sierpnia i września możesz także przesadzać wybrane gatunki iglaków.

Przycinanie i zabezpieczanie drzew i krzewów

Zanim ochoczo przystąpisz do przycinania wszystkich drzewek i krzewów w swoim ogrodzie, pamiętaj, że czynność ta powinna dotyczyć wyłącznie tych roślin, które jesienią będą gubić liście. Absolutnie nie należy przycinać drzew ani krzewów zimnozielonych (zwanych inaczej wiecznie zielonymi) – do tej grupy zaliczają się przede wszystkim iglaki. W ich przypadku niechciana kosmetyka mogłaby się zakończyć przemarznięciem.

Podczas przycinania szczególną uwagę poświęć tym drzewom i krzewom liściastym, które dopiero niedawno trafiły do ziemi. Właściwie przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne przyczynią się do prawidłowego rozkrzewienia. Młode drzewka przed drastycznym obniżeniem temperatury należy ponadto odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu możesz wykorzystać naturalną tkaninę wykonaną z juty, która posłuży do owinięcia roślin. Zanim nadejdą przymrozki, zadbaj też o ochronę drzew owocowych – pamiętaj o pokryciu pni białym preparatem zabezpieczającym.

Jakie rośliny warto posadzić jesienią?

Jesień to zdecydowanie najlepsza pora roku na posadzenie kwiatów jednorocznych. Jeśli marzysz o ogrodzie pełnym intensywnych kolorów, to chabry, maki oraz nagietki zasadź właśnie o tej porze roku. Dzięki temu po przetrwaniu zimy pod ziemią szybciej obudzą się do życia i dłużej będą cieszyć Twoje oczy.

Oprócz roślin jednorocznych jesienią koniecznie posadź też wszystkie kwiaty cebulowe, które mogą zimować w gruncie. Najlepiej zrobić to jeszcze w pierwszej połowie sezonu. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, chodzi przede wszystkim o to, aby cebulki miały okazję do wypuszczenia korzeni, zanim temperatury zaczną spadać poniżej zera. Do najpopularniejszych kwiatów cebulowych, które doskonale sprawdzają się w roli ogrodowych ozdób, zalicza się między innymi: tulipany, krokusy, hiacynty oraz narcyzy. Jeśli chociaż jeden z tych gatunków chcesz mieć w przydomowym ogródku – czym prędzej zaopatrz się w cebulki, by nie przegapić odpowiedniego momentu na ich posadzenie.

Jakie rośliny należy przechowywać przez zimę w domu?

Wspomnieliśmy wcześniej, że wybrane byliny oraz rośliny cebulowe warto sadzić wczesną jesienią. Raz jeszcze musimy jednak podkreślić, że zasada ta znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku tych gatunków, które są w stanie przetrwać zimę w gruncie. Niektóre rośliny cebulowe oraz byliny, które nie powinny zimować w ogrodzie, przed zimą koniecznie należy wykopać. Jeśli tego nie zrobisz, zwyczajnie zamarzną i już nigdy nie zakwitną. Do delikatnych roślin, które są szczególnie wrażliwe na zbyt niskie temperatury, zalicza się, chociażby mieczyki czy begonie.

W pierwszej połowie jesieni do wnętrza domu lub mieszkania zacznij przenosić również doniczki ze wszystkimi roślinami, które latem zajmowały honorowe miejsca na Twoim balkonie lub tarasie. Surfinie czy pelargonie z pewnością nie przetrwają zimy na zewnątrz. Pamiętaj o tym, by wyselekcjonować jedynie najsilniejsze egzemplarze – zanim przemieścisz kwiaty do domu, dokładnie obejrzyj je i upewnij się, że nie zostały zaatakowane przez pasożyty.

Przez okres zimowy domową opieką należy otoczyć też wszystkie gatunki roślin, które w naturze rosną w dużo cieplejszym klimacie. Mowa tu na przykład o cieszących się rosnącą popularnością drzewkach cytrusowych.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl