Lamele ścienne – wykorzystaj je w aranżacji swojego salonu

Lamele
Spis treści

W ostatnim czasie bardzo popularnym elementem dekoracji wnętrz stały się lamele ścienne. Ze względu na ciekawy efekt, jaki zapewniają, coraz więcej osób decyduje się na zmianę otoczenia z udziałem właśnie tych listw ozdobnych. Dobrze wkomponowane w otoczenie nadają wnętrzu oryginalny charakter i są naprawdę budżetowym rozwiązaniem na szybki remont. Dowiedz się jak wykorzystać lamele ścienne w salonie!

Drewniane lamele nie tylko na ścianę

Lamele ścienne to drewniane lub drewnopodobne listwy, które umieszcza się obok siebie w równych odstępach. Najpopularniejszą aranżacją z wykorzystaniem tych ozdób, jest ułożenie ich na ścianie. Jednak nie tylko tam się sprawdzą. Kierując się wyobraźnią i kreatywnością, można zastosować lamele także w inny sposób, tworząc ciekawe, nietuzinkowe wnętrza, które będą wyróżniać się na tle popularnych trendów.

Ściana z lameli

Ścianka z drewnianych listew nie tylko sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne, ale pozwoli też podzielić jeden większy pokój na dwa mniejsze pomieszczenia bez wykonywania dużego remontu. Do stworzenia takiej dekoracji potrzebne będą lamele czterostronne, by prezentowały się idealnie pod każdym kątem. Listwy montuje się pionowo od podłogi do sufitu w stałych odstępach. W efekcie otrzymujemy pionową, prześwitującą ściankę, która oddzieli od siebie poszczególne części wnętrza. Dzięki nim z łatwością wydzielisz strefę odpoczynku i część gościnną w jednopokojowym mieszkaniu albo wygrodzisz część prywatną w reprezentacyjnym salonie.

Lamele na suficie

Coraz częstszym rozwiązaniem, dotyczącym lameli, jest stworzenie z nich ozdoby na suficie. I choć jest to rozwiązanie wyjątkowo ciekawe, sprawdzi się tylko w bardzo wysokich pomieszczeniach. Zazwyczaj takie dekoracje montowane są w przestrzeni nad schodami, w korytarzach lub salonach, gdzie stanowią przedłużenie ozdoby ściennej. Tego typu rozwiązanie, gdy listwy przechodzą ze ściany na sufit, optycznie powiększa wnętrze.

Balustrada z lameli

Wizualnie taka ozdoba przypomina wspomnianą wcześniej ścianę z lameli, jednak montowana jest przy schodach. Deski mogą zostać przymocowane na kilka sposobów, np. od stopnia do sufitu lub od podłogi do sufitu, tworząc oryginalną balustradę. Takie rozwiązanie pomaga oddzielić schody od innych części mieszkania i może zwiększyć bezpieczeństwo, jeżeli w domu mieszkają dzieci.

Lamele – w jakim stylu wnętrzarskim sprawdzą się najlepiej?

Drewniane lamele świetnie komponują się z takimi dodatkami jak beton, kamień, stal czy szkło. Z pewnością wiec sprawdzą się w nowoczesnych, luksusowych aranżacjach, jak również we wnętrzach industrialnych czy loftach. Dopełnieniem takich aranżacji będą tapicerowane narożniki, regały z metalowymi dodatkami czy drewniane stoliki kawowe w stylu retro.

Montaż lameli drewnianych- czy potrzebna jest pomoc ekipy remontowej?

Lamele drewniane są stosunkowo łatwe w montażu i raczej nie będzie wymagana pomoc ekipy remontowej. W zależności od tego, jakie lamele wybierzemy i gdzie chcemy je przymocować, istnieją trzy metody ich montażu:

  • bezpośrednio na ścianę,
  • na płycie,
  • na listwie.

W niektórych przypadkach podczas montowania lameli na ścianę można zdecydować się na zastosowanie wkrętów.

Przed przystąpieniem do montażu należy odpowiednio przygotować ścianę, poprzez jej pomalowanie lub przynajmniej zagruntowanie. Należy też przygotować listwę lub klocek dystansujący, jeżeli nie zostały one dołączone do zestawu wraz z lamelami. Są to niezbędne elementy do rozstawienia listw w regularnej odległości.

Ze stworzeniem odpowiedniej dekoracji z lameli każdy powinien poradzić sobie samodzielnie. Można oczywiście skorzystać z dostępnych w sieci filmów instruktażowych oraz poradników, które ułatwią pracę.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl