Jak nauczyć dziecko czytać – sprawdzone i skuteczne metody

Jak nauczyć dziecko czytać
Spis treści

W polskim systemie edukacyjnym naukę czytania rozpoczyna się dopiero w zerówce, jednak wielu rodziców decyduje się na samodzielne pokazanie dziecku literek, aby odpowiednio wcześniej mogło samo je rozpoznawać. Czytanie stanowi jedną z podstawowych umiejętności każdego człowieka i w dzisiejszym świecie bez tej zdolności trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w społeczeństwie. Im szybciej dziecko nauczy się czytać, tym prędzej będzie mogło zdobywać samodzielnie dodatkową wiedzę. Jak nauczyć dziecko czytać?

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę czytania u dziecka?

Specjaliści uważają, że młodsze dzieci szybciej się uczą, a jeżeli chodzi o czytanie, można zacząć uczyć go już 4-latków. Istnieje kilka metod skutecznej nauki czytania, jednak każdy rodzic, który zdecyduje się taką wiedzę wdrożyć dziecku samodzielnie, musi pamiętać, że może to być długotrwały proces. Małe dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, a więc warto wykorzystać sprawdzone metody nauki czytania, które w większym stopniu zainteresują dziecko i nie będą kojarzyły się ze żmudnym obowiązkiem. Dobrze, jeżeli rodzice sami są wzorem do naśladowania i czytają książki, wtedy maluch z pewnością łatwiej się do nich przekona.

Metody nauki czytania

Istnieje kilka metod czytania, które można wykorzystać, aby szybko i skutecznie nauczyć dziecko rozpoznawania literek na papierze.

Metoda Domana

Nazywana jest także metodą czytania globalnego. W tym przypadku nie uczy się dziecka rozpoznawania literek, ale całych wyrazów, można ją więc wykorzystać jeszcze zanim dziecko nauczyć się liter. Metoda ta oparta jest na kilku etapach:

  • etap I – nauka pojedynczych wyrazów za pomocą dużych napisów, drukowanych prostą czcionką w czarnym kolorze,
  • etap II – nauka wyrażeń dwuwyrazowych,
  • etap III – nauka rozbudowanych zdań,
  • etap IV – czytanie książeczek.

W trakcie nauki maluch sam powinien wykazać zainteresowanie literami i zacząć o nie dopytywać.

Nauka czytania sylabami

Inaczej nazywana metodą symultaniczno-sekwencyjną. Opracowana została przez prof. J. Cieszyńską i polega na początkowej nauce samogłosek (najpierw A,U,I a następnie O,E,Y, na końcu Ą, Ę, Ó). Po przyswojeniu przez dziecko samogłosek dodawane są spółgłoski i następuje nauka sylab. Po opanowaniu sylab przez malucha można zacząć łączyć je w wyrazy.

Metoda fonetyczno – literowo – barwna

Jest to system, który można stosować u dzieci powyżej 3 roku życia. Metoda opracowana została przez B. Rocławskiego i polega na łączeniu nauki czytania z nauką pisania. Sposób ten przeprowadzany jest poprzez kolorystyczne oddzielanie głosek w słowach (wykorzystanie barwy zielonej i czerwonej).

Metoda Cudowne Dziecko

Metoda ta może być stosowana już od pierwszych dni, aż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. W metodzie „Cudowne Dziecko” oprócz nauki czytania stawia się również na rozwój wzroku, słuchu i mowy, a dodatkowo kształtuje procesy myślowe. Sposób ten umożliwia także samodzielną naukę rozpoznawania wyrazów, zdań, a czasem także całych tekstów. Metoda ta zakłada, aby jak najwcześniej rozpocząć naukę czytania u dziecka, gdyż do 6 roku życia najszybciej chłonie ono wiedzę i najłatwiej się uczy.

Wyżej wymienione nie są jedynymi metodami nauki czytania u dziecka. Warto zgłębić te, jak również inne popularne sposoby, pozwalające maluchowi szybko i skutecznie nauczyć się czytać, gdyż pomoże to pozyskiwać wiedzę także z innych dziedzin.

Jakich ćwiczeń unikać?

Istnieje wiele metod nauki czytania u dzieci. Warto wybierać te sprawdzone, które zostały uznane przez pedagogów. Czego powinniśmy unikać, chcąc nauczyć dziecko czytania? Przede wszystkim żmudnych, nudnych zadań, polegających na ciągłym powtarzaniu i zapamiętywaniu konkretnych form. Nauka czytania powinna być przeprowadzona w taki sposób, aby maluch czerpał z niej radość. Dobrą opcją jest zabawa z czytaniem przy pomocy klocków lub kart z sylabami. Trzeba unikać robienia z nauki „wykładów”, które nie tylko mogą zniechęcić malucha do czytania, ale i do dalszej nauki w ogóle.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl