Wakacje z dzieckiem – jak się do nich przygotować?

Wakacje z dzieckiem
Spis treści

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i właśnie teraz jest idealny czas na to, aby zaplanować urlop z dzieckiem. Co brać pod uwagę przy organizacji wyjazdu z maluchem i jakie aspekty warto uwzględniać w szczególności? Czy wakacje z małym dzieckiem mogą dawać pełen relaks i odprężenie, a z drugiej strony pozwalają na zwiedzanie różnych zakątków świata? Jak najbardziej tak! Do takiego wypoczynku trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Poznaj szczegóły już teraz.

Kiedy jest najlepszy moment na pierwszy wyjazd z maluchem?

Na pierwsze wakacje z dzieckiem z powodzeniem możesz wybrać się już wtedy, kiedy maluch ma kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, aby wybrać właściwy cel podróży. Z tak małym dzieckiem raczej nie zdołasz wspinać się na wysokie, górskie szczyty, odpadają też wyprawy w odległe zakątki świata (loty samolotem odradzane są w przypadku niemowląt do 6 go tygodnia życia). Pod uwagę bierz indywidualne preferencje, ale nie tylko swoje. To Ty najlepiej wiesz, jak Twoje dziecko znosi podróże samochodem i jakie ma potrzeby. Zapewnij całej rodzinie optymalny komfort.

Zamiast noclegu w schronisku czy w hotelu w centrum rozrywkowego kurortu, wybierz raczej przytulny pensjonat na uboczu. Świetnie sprawdza się dobrej jakości agroturystyka, jednak z dostępem do wszelkich wygód i w niewielkiej odległości od miejskiej infrastruktury. Zwracaj uwagę, aby okolica dawała najlepsze warunki do spacerowania, a w pobliżu znajdował się sklep czy apteka. Priorytetem jest również weryfikacja odległości od szpitala z oddziałem pediatrycznym czy tzw. nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Jeśli nocleg ma mieścić się w niedalekiej odległości od plaży, sprawdź, czy znajdują się na niej miejsca zacienione. Jeżeli wolicie masywy górskie, szlaki muszą pozwalać na przeprawy z wózkami, nie mogą być zbyt długie i trudne do przejścia.

Pierwsza wyprawa razem – o czym pamiętać?

Przede wszystkim, skompletuj odpowiednią wyprawkę na wakacje z dzieckiem. W bagażu muszą znaleźć się wszelkie niezbędniki, których potrzebuje maluch, w tym apteczka z podstawowymi lekami dla malca.

Wybieraj miejsce pobytu, które zapewnia łóżeczko dla dziecka, wanienkę czy fotelik do karmienia. Na takie aspekty zwracaj oczywiście uwagę w zależności od wieku malucha. Jeśli wakacje spędzasz z wesołym kilkulatkiem, podstawą będą zapewne atrakcje organizowane w miejscu urlopu. Idealnie, jeśli na terenie hotelu czy pensjonatu funkcjonuje plac zabaw, w razie niepogody sprawdza się wewnętrzna sala zabaw oraz animacje z pedagogiem.

Nie panikuj! Czerp radość ze wspólnych chwil

Wakacje z dzieckiem mogą być naprawdę doskonałe, jeśli tylko wybierzesz odpowiednią destynację i zabierzesz ze sobą właściwy bagaż. Jeżeli nie weźmiesz pod uwagę indywidualnych preferencji, a będziesz jedynie sugerować się atrakcyjną ceną noclegu, urlop może zamienić się w prawdziwy koszmar. Nie zapominaj o zorganizowaniu dziecku codziennych rozrywek, ponieważ nuda i brak atrakcji może skończyć się tylko ciągłym marudzeniem. Skorzystaj z okazji i przeznacz też część czasu wolnego tylko dla siebie, w końcu jako rodzicowi również należy Ci się prawdziwy odpoczynek! Aby w pełni zabezpieczyć wakacyjny wyjazd wraz z dzieckiem, przed wyjazdem udaj się do lekarza medycyny podróży i zadbaj o ważność szczepień. To szczególnie istotne, jeśli zdecydujesz się na odległe kierunki poza granicą naszego kraju.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl