Powrót do tradycyjnego gotowania: poznaj naturalne kaszki zbożowe

Powrót do tradycyjnego gotowania poznaj naturalne kaszki zbożowe
Spis treści

Żyjemy w nieustannym biegu. W kuchni pośpiech objawia się sięganiem po produkty instant. Zastępujemy nimi nawet te dania, których przygotowanie nigdy nie było pracochłonne. Doskonałym przykładem są tu kaszki zbożowe, które niegdyś zostały niemalże wyparte przez kaszki instant. Tymczasem naturalne kaszki są produktem przeznaczonym dla wszystkich, a nie dla konkretnej grupy wiekowej. Poznaj ekologiczne kaszki i przekonaj się, że w ich przypadku warto powrócić do tradycyjnego gotowania i to dla całej rodziny.

Tradycyjne kaszki, czyli prosty i naturalny skład

Zacznijmy od rozróżnienia kaszek instant od tych tradycyjnych. Tradycyjne kaszki to 100% zbóż. Poza nimi nie znajdziesz tu żadnych dodatków. Nie ma tu dodanego cukru, bo tradycyjne kaszki możesz dosłodzić we własnym zakresie, wykorzystując do tego zdrowsze produkty jak stewia, miód czy sproszkowane daktyle. W składzie nie znajdziesz również mleka w proszku, bo są to kaszki bezmleczne. Jeżeli któryś z członków Twojej rodziny nie toleruje laktozy, tradycyjna kaszka będzie bezpiecznym wyborem – możesz przygotować ją na wodzie albo napoju roślinnym. Na korzyść kaszki tradycyjnej poza prostym i w pełni naturalnym składem przemawia również smak – przekonasz się o tym, gdy tylko jej spróbujesz.

Właściwości pełnoziarnistych zbóż

Naturalne zboża to codzienna porcja zdrowia. Tradycyjne kaszki są delikatne i lekkostrawne. Proso, owies, gryka czy orkisz zawierają cenne witaminy oraz składniki mineralne. Obecny jest w nich również błonnik pokarmowy, który daje poczucie sytości na dłużej. Błonnik przyczynia się również do prawidłowej pracy jelit i całego układu pokarmowego. Naturalne kaszki zbożowe są zatem dobrą propozycją na śniadanie nie tylko dla niemowlaka, ale też dla jego starszego rodzeństwa oraz rodziców.

Jak przygotować naturalną kaszkę?

Przygotowanie ekologicznej kaszki z pełnoziarnistych zbóż nie jest trudne ani pracochłonne, a do tego zajmuje dosłownie kilka minut! Dwie duże łyżki kaszki należy połączyć w garnku ze szklanką wody, mleka albo napoju roślinnego. Zawartość garnka wystarczy tylko doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 2-3 minuty, cały czas mieszając. Tradycyjna kaszka jest gotowa do spożycia! Przed podaniem możesz dodać do niej ulubione dodatki, jak owoce, pasty orzechowe czy aromatyczne przyprawy.

Jak wzbogacić smak kaszki?

Tradycyjną kaszkę możesz podawać na tysiące różnych sposobów. Dzięki prostemu składowi bez cukru i innych dodatków jest ona bazą, której możesz nadać dowolny smak. Najczęstszym wyborem są oczywiście owoce. Do kaszki możesz dodać na przykład liofilizowane owoce w proszku – po wymieszaniu kaszka oprócz smaku zmieni też kolor. Kaszkę możesz wymieszać też z liofilizowanymi warzywami – zbożowe kaszki dobrze komponują się na przykład z dynią albo z burakiem. Wartościowym dodatkiem będą też naturalne pasty orzechowe.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl