Przedstawienia teatralne i operowe, które każdy powinien znać

Przedstawienia teatralne
Spis treści

Nawet w przybliżeniu nie potrafisz sobie przypomnieć daty swojej ostatniej wizyty w teatrze lub operze? A może od czasu do czasu zasiadasz na widowni, ale zawsze masz problem z wyborem sztuki? Poznaj przedstawienia, które warto zobaczyć na własne oczy. Przestawiamy spektakle wystawiane w teatrach na całym świecie, będące doskonałymi reprezentantami najpopularniejszych gatunków.

Absolutny klasyk: Hamlet

Fabuły Hamleta, czyli najbardziej znanego dramatu Williama Szekspira, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Akcję rozgrywaną na dworze króla Danii większość z nas pamięta jeszcze ze szkoły, wraz z garścią ponadczasowych cytatów. Każda interpretacja tej sztuki jest inna, a wykonawców pomieści nawet mobilna scena teatralna, jako że liczba aktorów jest tu ograniczona. W związku z tym Hamleta wystawiają również domy kultury w mniejszych miejscowościach oraz kameralne teatry. Idziemy o zakład, że w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania w najbliższych miesiącach będzie grany Hamlet – jeśli nie znasz jeszcze tej wersji – czas zarezerwować bilety i to nadrobić!

Opera: Madame Butterfly

Giacomo Puccini należy do grona najlepszych twórców w historii opery, a Madame Butterfly to jedno z jego najwybitniejszych dzieł. Pochodzący z Włoch kompozytor akcję opery osadził w odległej Japonii. Do portu w Nagasaki wpływa amerykański okręt wojenny. Jeden z pasażerów, porucznik Pinkerton, bierze ślub z poznaną na lądzie gejszą Cio-Cio-San (po japońsku: „pani Motyl” – tytułowa Madame Butterfly). Krótko po tym Pinkerton wraca do Ameryki, a zrozpaczona Japonka przez kilka lat czeka na powrót męża. Jeśli ciekawi Cię, jak skończy się ta historia, koniecznie sprawdź repertuar okolicznych teatrów lub oper!

Operetka: Zemsta nietoperza

Zemsta nietoperza to skomplikowana intryga z widmem więzienia w tle. Głównym bohaterem operetki jest austriacki lew salonowy Gabriel von Eisenstein, a jej autorem – Johann Strauss, jeden z najznamienitszych kompozytorów w historii. Jeśli czytając ten artykuł, w myślach nucisz „Nad pięknym modrym Dunajem”, muzyka grana przez orkiestrę w trakcie spektaklu z pewnością zachwyci Cię w równym stopniu, co losy bohaterów.

Musical: Chicago

Musicale są chyba najbardziej przystępnymi w odbiorze spektaklami teatralnymi. Jeśli obawiasz się, że teatr może nie być rozrywką dla Ciebie, zacznij swoją przygodę właśnie od tego gatunku. Na pierwszy ogień niech pójdzie Chicago, jeden z klasyków amerykańskiego Broadwayu. Losy głównych bohaterów, czyli Roxie Hart, Velmy Kelly oraz Billy’ego Flynna możesz już znać z obsypanego Oscarami filmu o tym samym tytule. Śledzenie akcji na deskach teatru to jednak zupełnie inne doświadczenie.

Balet: Jezioro Łabędzie

Balet to bardzo wdzięczny gatunek, w którym wszystkie emocje wyrażane są za pośrednictwem tańca. Nie ma tu arii ani dialogów, co nie oznacza, że w czasie przedstawienia będziesz się nudzić! Na początek wybierz najbardziej znany balet, czyli Jezioro Łabędzie Piotra Czajkowskiego. Nawet jeśli znasz już fabułę, inscenizacja może Cię zaskoczyć – poszczególne interpretacje różnią się nawet zakończeniem!

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl