Okulary przeciwsłoneczne – co brać pod uwagę przy ich wyborze?

Okulary przeciwsłoneczne
Spis treści

Chociaż promienie słońca mogą szkodliwie działać na nasze oczy przez cały rok, to właśnie latem decydujemy się najczęściej na zakup okularów przeciwsłonecznych. Najczęściej bierzemy pod uwagę komfort codziennego funkcjonowania w bezchmurne dni, znaczenie ma również design okularów, które stają się jednocześnie doskonałym dodatkiem stylizacyjnym. Jak wskazują okuliści, priorytetem zawsze powinna być jednak ochrona wzroku. Jak wybrać dobre, ciemne okulary? Szczegóły znajdziesz w poniższym tekście.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Chociaż znane „sieciówki” oferują nam niezliczone modele okularów przeciwsłonecznych, to raczej nie powinniśmy decydować się na ich zakup. Ta sama zasada dotyczy okularów sprzedawanych na straganach w nadmorskich kurortach i innych, turystycznych destynacjach. Chociaż ich oprawa jest zazwyczaj zgodna z najnowszymi trendami, to niestety jakość wykonania nie należy do najlepszych. Takie okulary zazwyczaj nie mają niezbędnego dla ochrony oczu filtra.

Okuliści wskazują, że dobre okulary, które mają zabezpieczać przed szkodliwymi promieniami słońca, powinny zawierać filtr UV 400. Dzięki temu chronią oczy przed promieniowaniem UVA oraz UVB, które może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy czy zapalenia spojówek. Warto również pamiętać, że słońce jest szkodliwe również wtedy, gdy chowa się za chmurami.

Okulary słoneczne a komfortowe funkcjonowanie każdego dnia

Najlepiej wybierać okulary przeciwsłoneczne premium, wykonane z dobrej jakości materiałów, z niezbędnymi filtrami, ze specjalną powłoką antyrefleksyjną czy polaryzacją, która odbija światło i oślepiające odblaski, przez co świetnie sprawdza się dla kierowców.

Okulary przeciwsłoneczne można potraktować jako inwestycję, a na takim zakupie nie warto oszczędzać. Te dobrej jakości, nie tylko zabezpieczą wzrok, ale są też trwałe, dzięki czemu posłużą przez co najmniej kilka lat.

Ciemne okulary jako dodatek stylizacyjny

Nie ma wątpliwości, że latem okulary stanowią doskonały element dekoracyjny, który może stanowić dopełnienie codziennego outfitu. Co ciekawe, nowe modele okularów pojawiają się w każdym sezonie, a nad ich kolekcjami pracują światowi projektanci mody.

Pamiętaj, aby zarówno oprawki, jak i szkła dobierać przy uwzględnieniu nie tylko obowiązujących trendów, ale również własnych preferencji oraz kształtu głowy czy owalu twarzy. Zawsze warto zastosować zasadę, zgodnie z którą do twarzy kwadratowej lepiej pasują okulary ze szkłami okrągłymi, a do tej okrągłej okulary kwadratowe czy prostokątne. Alternatywą będą okulary klasyczne, dobrą opcją będą też te z tzw. kocimi oprawkami. Uwagę warto zwracać również na dodatkowe elementy ozdobne, na przykład szkła w różnych kolorach czy wyróżniające wzory na oprawkach. Dzisiaj modne są również specjalne przywieszki i łańcuszki do okularów, które nie tylko zapobiegają ich spadaniu z nosa i uszkodzeniom, ale sprawdzają się także jako dodatkowa dekoracja.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl