3 pomysły na krótką wycieczkę poza Warszawę

Pomysły na wycieczkę poza Warszawę
Spis treści

Mieszkasz w Warszawie, ale wolne chwile lubisz spędzać z dala od głośnej i zatłoczonej stolicy? Mamy dla Ciebie garść pomysłów na weekendy i dni urlopowe. W naszym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie – przygotowaliśmy propozycje dla fanów odkrywania mniej znanych miejsc, miłośników natury, a także rodzin z dziećmi. Dowiedz się więcej!

Ruszamy w Polskę na weekend

Masz do dyspozycji cały weekend i chcesz przeznaczyć ten czas na zwiedzenie ciekawego zakątka Polski? Wybierz kierunek tak bogaty pod względem kulturowym i krajobrazowym, że aż trudno uwierzyć, iż przez wielu jest zupełnie pomijany w podróżniczych planach. Mowa o Podlasiu! Nawet w środku lata znajdziesz tu miejsca, w których odpoczniesz od zgiełku i tłumów. Z Warszawy dojedziesz w to miejsce w 2-3 godziny pociągiem lub własnym samochodem. Wycieczkę możesz rozpocząć w piątek po pracy i wrócić do stolicy w niedzielę wieczorem.

Od czego zacząć zwiedzanie Podlasia? Jeśli interesują Cię przede wszystkim spokojne wsie i miasteczka, wybierz się do Mielnika lub Drohiczyna. Miłośnicy natury będą oczarowani Puszczą Białowieską – na własne oczy można zobaczyć tu żubra – na wolności lub w rezerwacie pokazowym. Entuzjaści architektury sakralnej powinni odwiedzić drewniany meczet w Kruszynianach oraz górę Grabarkę – główne miejsce kultu polskich wyznawców religii prawosławnej. Jeśli interesuje Cię lokalna kuchnia, na Podlasiu koniecznie spróbuj babki ziemniaczanej.

Coś dla miłośników natury

Jeśli nie możesz wyrwać się z Warszawy na dłużej niż jeden dzień, pomyśl o wycieczce do rezerwatu przyrody Bagno Bocianowskie. To niesamowite miejsce jest azylem dla miłośników natury, którzy każdą wolną chwilę przeznaczają na obcowanie z fauną i florą. Z centrum stolicy dotrzesz tu w 40 minut. Zostaw samochód na parkingu i wybierz się na spacer. Na jego trasie warto uwzględnić bagna Gołe i Goździkowe oraz wydmy śródlądowe. Leśne dukty i drewniane kładki poprowadzą Cię przez majestatyczne torfowiska. W czasie wędrówki uspokoisz myśli i nacieszysz oczy zielenią. Pasjonaci obserwowania zwierząt w naturalnym środowisku w rezerwacie mogą wypatrywać łosi, bobrów, dzików, dzięciołów oraz czapli. Fanów botaniki ucieszy z pewnością wiadomość, że na tutejszych torfowiskach rośnie owadożerna rosiczka okrągłolistna.

Aktywny wypoczynek dla całej rodziny

Wraz ze swoją rodziną najbardziej lubisz spędzać wolny czas aktywnie? Zdecyduj się na wypad rowerowy do Puszczy Kampinoskiej! Wokół parku narodowego wiedzie zielony szlak o długości 145 km. Trasa nie jest wymagająca, gdyż teren ten jest niemal całkowicie płaski. Poszczególne odcinki szlaku poprowadzono leśnymi ścieżkami, polami oraz bocznymi drogami. Jeśli cała trasa okaże się zbyt dużym wyzwaniem, można ją skrócić, wykorzystując do tego szlaki łącznikowe.

Jeżeli Twoja rodzina woli sporty wodne, wybierzcie się na spływ kajakowy rzeką Świder. Nie musicie mieć własnych kajaków – w okolicy działa wiele wypożyczalni, które organizują rodzinne eskapady.

A może city break?

City breaki to forma podróżowania, która zdobyła popularność przede wszystkim za sprawą tanich lotów. Celem Twojej podróży wcale nie musi być jednak Paryż, Rzym czy Barcelona. Równie dobrze możesz spożytkować wolny czas w jednym z polskich miast. Oto pomysły na city break niedaleko Warszawy.

Łódź

Łódź przez wielu uznawana jest za nieciekawą z perspektywy turysty. Na szczęście ta krzywdząca opinia w ostatnim czasie się zmienia i coraz więcej podróżników zauważa potencjał tego miasta. Wybierz się tutaj, chociaż na jeden dzień, by samodzielnie ocenić! Zacznij od spaceru najbardziej reprezentacyjną ulicą Piotrkowską, odwiedź Manufakturę oraz Księży Młyn. Jeśli na wycieczkę zabierzesz dzieci, wpadnijcie do zoo lub do Parku Rozrywki Mandoria. Nie wyjeżdżaj z Łodzi bez spróbowania lokalnego przysmaku – knedli z truskawkami, które serwowane są tu w towarzystwie… kapusty!

Kazimierz nad Wisłą

Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej klimatycznych miast w Polsce. Będzie doskonałym kierunkiem na randkę, ale nie tylko. Zwiedzanie warto zacząć tradycyjnie – od rynku z zabytkową studnią i pięknymi kamienicami. Jeśli lubisz niespieszne spacery, skieruj swoje kroki w stronę Bulwaru Nadwiślańskiego. Panoramę miasta najlepiej podziwiać natomiast z Góry Trzech Krzyży. W planie wycieczki warto uwzględnić ponadto wąwozy lessowe oraz degustację słynnego kazimierskiego wypieku w kształcie koguta.

Olsztyn

Nietuzinkowym pomysłem na city break jest Olsztyn, położony w samym sercu Warmii. Największą chlubą miasta jest… Mikołaj Kopernik! Okazuje się, że wybitny astronom przez lata przebywał na olsztyńskim zamku. Podczas zwiedzania na pewno zauważysz symbole jego obecności – tablicę astronomiczną, pomnik czy Ławeczkę Kopernika. Być może uda Ci się wygospodarować czas na wizytę w lokalnym planetarium i obserwatorium astronomicznym. Olsztyn to również przepiękna natura – koniecznie wybierz się nad Jezioro Długie lub Ukiel. W menu lokalnych restauracji szukaj natomiast zupy warmińskiej.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl