Dobra lokalizacja do mieszkania w mieście – poznaj szczegóły

Spis treści

Czy istnieje jedna wymarzona, najlepsza lokalizacja do mieszkania w mieście? Nie, bo idealne położenie lokum definiują indywidualne potrzeby mieszkańca. Mogą to być wymagania komunikacyjne, takie jak: nieduża odległość od pracy czy szkoły, ale też np. zielona okolica pełna terenów leśnych lub pragnienie zamieszkania w tętniącym życiem centrum. Na jakie aspekty pod względem lokalizacji do życia w mieście warto zwracać szczególną uwagę? Dowiedz się, czytając nasz artykuł.

Dzielnica miasta

Jak wiesz, każde większe miasto podzielone jest na dzielnice. Wśród nich jedne położone są nieopodal zabytkowego centrum i królują tam klimatyczne kamienice, inne są niezwykle nowoczesne, prestiżowe albo z wysokim potencjałem w ramach rozwoju w najbliższej przyszłości i można kupić tam mieszkanie w komfortowej, eleganckiej zabudowie. Co ciekawe, architekt wnętrz w Gdańsku może dopasować aranżację Twojego przyszłego lokum do jego lokalizacji i dzielnicy. Inaczej będzie rozplanowane mieszkanie loftowe w modernistycznej zabudowie, a zupełnie innego wykończenia możesz się spodziewać w mieszkaniu z ogrodem blisko lasu. Oczywiście dzielnica, w której znajduje się mieszkanie ma znaczenie, jeśli chodzi o cenę nieruchomości.

Uciekaj od hałasu

Czy wiesz, że hałas ma udowodnione negatywne oddziaływanie na zdrowie człowieka? Życie w mieście może być uciążliwe, jeśli mieszkanie znajduje się tuż przy ruchliwej ulicy albo w centrum metropolii, które tętni życiem bez względu na porę dnia i nocy. Rozwiązaniem może być wybieranie osiedli usytuowanych dalej od centrum, albo stosowanie odpowiednich rozwiązań wewnątrz budynku. Dźwiękoszczelne okna, drzwi, czy panele akustyczne to niektóre z rozwiązań stosowane przy planowaniu aranżacji przez architekta.

Otoczenie

Wybierając miejsce do życia, zwracaj na otoczenie. Estetyka danej lokalizacji pozwoli sprawdzić, czy jest ona bezpieczna, zadbana i komfortowa. Jeśli osiedle wydaje się być czyste, spokojne i pozbawione aktów wandalizmu, możesz się spodziewać, że ktoś ma nad nim czujne oko i będziesz w danej lokalizacji czuć się „jak u siebie”.

Dobra infrastruktura

Jednym z większych plusów mieszkania w mieście jest bogaty dostęp do instytucji społecznych i kulturalnych, a także mnogości wszelkich usług.

Znaczenie ma bliskość przedszkoli i szkół, obiektów kulturowych, sportowych, rekreacyjnych. Dobra lokalizacja to także ta, w której znajduje się liczny wybór sklepów, punktów usługowych, rozrywkowych czy gastronomicznych. Mieszkańcy nie powinni mieć również utrudnionego dostępu do placówek medycznych.

Znajdź miejsce na wellbeing

Jeśli Twoje przyszłe lokum nie posiada własnego ogrodu czy obszernego tarasu, aby móc korzystać z łona natury, warto postawić na lokalizację blisko lasu, zielonych skwerów czy parków. Dobrze, żeby w okolicy znalazły się miejsca, w których możesz zadbać o swój dobrostan psychiczny i fizyczny, czyli basen, sauna, boiska i siłownia.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl