Kompleksy u kobiet – jak sobie z nimi radzić?

Kompleksy u kobiet
Spis treści

Kompleksy utrudniają nam życie, wpływają na relacje z innymi i nasze funkcjonowanie w świecie, determinują też nasze samopoczucie. W przypadku kobiet często dotyczą wyglądu, ale też pozycji społecznej czy sytuacji materialnej. Jak sobie radzić z kobiecymi kompleksami? Zobacz, co warto wiedzieć.

Czym są kompleksy i jak powstają?

Kompleksy to zbiór myśli, przekonać i wyobrażeń na temat związany z nami bezpośrednio. Stanowią one filtr, przez który obserwujemy rzeczywistość, a także determinant tego, jak lokujemy siebie względem innych osób. Kobiece kompleksy często dotyczą wyglądu, ale też na przykład braku pieniędzy, dzieci czy dobrej pracy. Jak powstają? Zazwyczaj kształtują się już w dzieciństwie, kiedy dziewczynka jest zawstydzana przez rodziców, chociażby z powodu zachowania.

Kompleksów przybywa w okresie dojrzewania, kiedy nastolatki porównują się z innymi, jednocześnie walcząc z trądzikiem lub nadwagą, bądź cierpiąc z powodu zbyt niskiego (w ich ocenie) wzrostu. W dorosłym wieku kompleksów można się „nabawić” na skutek niskiego poczucia własnej wartości i bezrefleksyjnego słuchania krytyki ze strony innych ludzi czy nadmiernego korzystania z social mediów, które kreują nierzeczywisty obraz świata.

Jak sobie radzić z kobiecymi kompleksami?

Z kobiecymi kompleksami na szczęście można pracować, przejmując kontrolę nad swoimi przekonaniami. Jeśli problem jest poważny, warto skorzystać z pomocy psychologa, coacha bądź psychoterapeuty.

Samodzielnie wzmocnisz też swoje poczucie własnej wartości, wychodząc ze strefy komfortu i testując siebie w nowej sytuacji. Włożenie swetra w mocnym kolorze, samotny wyjazd za granicę czy zabranie głosu na zebraniu mogą być w pierwszym momencie trudnym, ale też przełomowym przeżyciem.

To Ci się przyda w pracy z własnymi kompleksami

Chcesz walczyć ze swoimi kompleksami i poczuć pewniej w swojej skórze? Przede wszystkim ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych. Nie zaglądaj zwłaszcza na profile, które wpędzają Cię w poczucie, że jesteś niewystarczająco piękna czy zgrabna.

Zaakceptuj niedoskonałości, z którymi – dokładnie tak, jak Ty – zmagają się też gwiazdy z okładek i wielkiego ekranu. Stosuj wszystkie triki, które sprawiają, że jesteś pewniejsza siebie. Opaski na uda mogą sprawić, że chętniej sięgniesz po sukienkę, dobry podkład zminimalizuje niedoskonałości, z którymi się borykasz, a włożenie szpilek doda Ci animuszu i wpłynie na Twój odbiór przez innych.

Pamiętaj jednak, że tego typu triki nie wyleczą fundamentów Twoich problemów. Przede wszystkim staraj się zmienić przekonanie o tym, co według Ciebie jest piękne, a jeśli to tylko możliwe – pracuj ze źródłem kompleksów. Uprawianie sportu może sprawić, że pokochasz swoje ciało, a wizyta u dobrego dermatologa – stanowić światełko w tunelu Twoich problemów z cerą.

Temat kompleksów, również tych u kobiet, je niezwykle złożony i wielowymiarowy. Ich obecność w naszej świadomości to problem, nad którym warto pracować samodzielnie, ale polecamy też korzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl