Czego nie może zabraknąć w wakacyjnej apteczce?

Wakacyjna apteczka
Spis treści

Wybierając się na urlop, trzeba pamiętać nie tylko o zabraniu ubrań i kosmetyków, ale też wakacyjnej apteczki. Wakacje w założeniu mają być świetną przygodą i służyć do budowania pięknych wspomnień. Niestety nie wszystko możemy przewidzieć, a problemy ze zdrowiem mogą zdarzyć się w każdej sytuacji. Dlatego apteczka podróżna stanowi niezbędnik każdego urlopowicza. Zobaczmy, co powinno się w niej znaleźć.

Dlaczego zabierać apteczkę na wakacje?

Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, powinniśmy zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia problemów ze zdrowiem. W wakacyjnych kurortach nie zawsze będziemy mieć szybki dostęp do lekarza, a choć apteki w takich miejscach zazwyczaj są w pobliżu, to nieprzewidziane sytuacje mogą wystąpić już w trakcie samej podróży. Wakacyjna apteczka pozwoli nam być przygotowanym na każdą ewentualność. Na wakacjach, kiedy naszym głównym celem jest relaks i zabawa, rzadko dbamy o odporność lub zwracamy uwagę na zasady higieny. Z tego względu przeziębienia czy zatrucia pokarmowe podczas wyjazdów stanowią dość powszechne zjawisko. Jeżeli dobrze wyposażymy naszą apteczkę, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości, nie będziemy musieli szukać apteki, ponieważ najpotrzebniejsze rzeczy będziemy mieć pod ręką.

Wakacyjna apteczka — niezbędnik urlopowicza

Już wiemy, dlaczego warto zabrać ze sobą w podróż apteczkę wakacyjną. Zobaczmy, co powinno się w niej znaleźć, abyśmy byli przygotowani na każdą sytuację.

Leki na biegunkę

Infekcje, związane z układem pokarmowym to dość częsta przypadłość na wakacjach. Problemy żołądkowe mogą być związane już z samą podróżą, choć ich przyczyną najczęściej jest spożywanie jedzenia w niepewnych miejscach. Jeżeli nie chcemy, aby ewentualne zatrucie pokarmowe czy grypa żołądkowa przeszkodziły nam w odpoczynku, warto zabrać ze sobą leki na biegunkę. Dodatkowo można wzbogacić apteczkę także o elektrolity, które przyspieszą uzupełnianie płynów i zmniejszą ryzyko odwodnienia.

Środki przeciwbólowe

Ból głowy może pojawić się w każdym momencie, a więc zabranie ze sobą leków przeciwbólowych wydaje się oczywiste. Co więcej, tego typu preparaty pomogą także w przypadku urazów, na które podczas wakacji jesteśmy narażeni szczególnie, zwłaszcza gdy lubimy aktywny wypoczynek.

Bandaże i opatrunki

A skoro już o urazach mowa, nie wolno zapomnieć o bandażach i plastrach. Dzięki takiemu wyposażeniu możemy zająć się mniejszymi urazami, które nie wymagają interwencji lekarskiej. Podczas wakacji wszystko może się zdarzyć. Drobne rany, zwichnięcie kostki czy stłuczenie kolana. Zatamowanie krwawienia i uciśnięcie bolącego miejsca to formy pierwszej pomocy, które możemy wykonać samodzielnie, przyspieszając regenerację uszkodzonego miejsca i ograniczając możliwość powstania zakażenia w przypadku ran otwartych. Do bandaży i opatrunków warto dodać także wodę utlenioną lub inny preparat dezynfekujący.

Ochrona przeciw owadom i kleszczom

Podczas urlopu latem narażeni jesteśmy też na ugryzienia owadów, które o tej porze roku są bardzo aktywne. Warto zabrać ze sobą środki na komary i kleszcze, zarówno te, które mają odstraszyć insekty i zapewnić przed nimi ochronę, jak i maści lub żele, łagodzące świąd i opuchliznę w przypadku ukąszenia.

Wyposażenie wakacyjnej apteczki — podsumowanie

Apteczka podróżna stanowi jedno z najpotrzebniejszych akcesoriów wycieczkowych. Przygotowując taki ekwipunek, należy zadbać, aby znalazły się w niej rzeczy, które mogą okazać się najbardziej potrzebne. Należy pamiętać, aby była ona dobrze wyposażona, ale też nieprzepełniona i niezbyt ciężka. Nikt nie chce przecież podróżować z nadmiernym balastem. 

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl