Czy warto kupić rower elektryczny?

Rower elektryczny
Spis treści

Na polskich drogach coraz częściej możemy spotkać rowery elektryczne. Od kiedy takie urządzenia weszły na rynek, jazda na rowerze stała się bardziej przystępna także dla osób, które do tej pory nie mogły wykonywać tego typu sportu, ze względu na różnego rodzaju dolegliwości. Czym są rowery elektryczne i czy zakup roweru e-bike się opłaca?

Test roweru elektrycznego — czy warto kupić?

Pytanie, czy warto kupić elektryczny rower, zadaje sobie wiele osób. Młodsi miłośnicy jazdy na takim jednośladzie, często obawiają się, że zakup roweru ze wspomaganiem elektrycznym będzie dla nich czymś w rodzaju obciachu. Przekonanie to wynika z tego, że aktualnie zachęca się młode osoby do wzmacniania kondycji fizycznej, a do tego świetnie nadaje się tradycyjny rower. Istnieje jednak wiele korzyści z zakupu takiego pojazdu, niezależnie od grupy wiekowej.

Rower elektryczny dla osoby młodej — korzyści

Osoby w każdym wieku, w miarę możliwości, powinny dbać o sprawność fizyczną. Wiele osób młodych wybiera rowery trekkingowe w celu organizowania sobie aktywnego wypoczynku. Czy jednak ludzie w sile wieku mogą skorzystać z roweru z silnikiem elektrycznym? Owszem. Dla takich osób tego typu pojazd może okazać się świetnym sposobem na ominięcie korków podczas codziennych dojazdów do pracy. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów, związanych z paliwem lub zakupem biletów miesięcznych komunikacji miejskiej.

Rower elektryczny dla seniora

Jazda na rowerze elektrycznym może być też doskonałym sposobem na poruszanie się dla seniorów, zwłaszcza gdy przemieszczanie się na rowerze tradycyjnym jest już dla danej osoby zbyt trudne. E-rowery bardzo często wykorzystywane są jako środki lokomocji dla osób z ograniczeniami ruchowymi, do których możemy zaliczyć także osoby starsze.

Rodzaje rowerów elektrycznych

Rower ze wspomaganiem elektrycznym

Taki model wyposażony jest w napęd, który pozwala przejechać długie i trudne odcinki trasy, bez męczenia się. Rodzaj napędu w rowerze elektrycznym stanowi jeden z najważniejszych elementów jego budowy. Warto zapoznać się z różnymi rodzajami baterii, wykorzystywanymi w takich pojazdach, gdyż to pomoże nam wybrać konkretny model roweru dla siebie.

Rower na akumulator

Akumulator gromadzi energię elektryczną, która stymuluje działanie roweru. Jedna bateria pozwoli nam na przejechanie nawet do 70- 100 km. Aktualnie najczęściej wykorzystuje się baterie litowo-jonowe.

Rower czy hulajnoga?

Rozwój rowerów elektrycznych jest bardzo prężny, dlatego tez na rynku pojawiają się coraz nowsze i ciekawsze modele. Czasem jednak stajemy przed dylematem: co lepsze — nowy rower czy elektryczna hulajnoga. Jeden i drugi pojazd to praktyczne rozwiązanie, warto jednak dobierać je według indywidualnych wymagań. Hulajnogi to małe pojazdy miejskie, które pomogą nam w poruszaniu się z miejsca na miejsce między niewielkimi odległościami. Rowery elektryczne mają znacznie większe zasięgi, potrafią też pracować na znacznie większych prędkościach. Silnik w rowerze umożliwia przejechanie sporego dystansu, bez męczenia się, jak to jest w przypadku pedałowania. Jeżeli więc poszukujemy środka transportu, który pozwoli nam na stosunkowo szybkie i sprawne poruszanie na świeżym powietrzu, rower elektryczny będzie lepszą opcją.

Przesiądź się z samochodu na rower!

Dzięki silnikowi, zamontowanemu w rowerze, jednoślad może stać się ciekawą alternatywą dla samochodu. Jeżeli dystans jest przystępny, możliwość jazdy rowerem przy pięknej pogodzie, bez męczenia się, dla wielu osób będzie bardzo atrakcyjna. E-rower jest nie tylko rozwiązaniem bardziej ekologicznym, ale też wysoce ekonomicznym w czasach drożejącego paliwa. Do takiego pojazdu nie musimy też kupować benzyny, choć nie wolno nam zapominać o konieczności regularnego ładowania baterii.

Rower elektryczny — czy warto kupić? Podsumowanie

Rower elektryczny to z pewnością dobra propozycja dla osób, które chcą przebywać więcej na świeżym powietrzu, a mają problem z poruszaniem się zwykłym rowerem. E-rower nie jest tak zaawansowany technicznie, jak skuter czy motor, jednak jest bardzo ciekawą alternatywą dla zwykłego roweru napędzanego siłą nóg. Czy więc warto wybrać taki pojazd dla siebie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, jeżeli lubimy jeździć rowerem, a elektryczne wspomaganie pojazdu pomoże nam się nim poruszać, e-rower to z pewnością dobry wybór!

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl