Jaki rodzaj aktywności fizycznej wybrać na jesień życia?

Jaki rodzaj aktywności fizycznej wybrać na jesień życia
Spis treści

Ruch to zdrowie, niezależnie od wieku. Aktywność fizyczna odmładza, dodaje energii i utrzymuje organizm w dobrej kondycji. Odpowiednio dopasowana do aktualnego stanu zdrowia może zapobiegać chorobom, a nawet wspomagać ich leczenie. Dlatego nie warto z niej rezygnować nawet w podeszłym wieku. Jaką aktywność fizyczną powinni wybrać seniorzy?

Wpływ aktywności fizycznej na organizm w podeszłym wieku

Regularnie wykonywane ćwiczenia pomagają zachować sprawność, a dzięki temu samodzielność w codziennych czynnościach. Dla seniorów to niezwykle ważne, ponieważ ograniczenia fizyczne często uzależniają ich od młodszych członków rodziny.

Aktywność zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, np. nadciśnienia czy cukrzycy. Ogranicza też ich niekorzystne następstwa. Jak jeszcze ćwiczenia wpływają na organizm seniora?

  • Poprawiają krążenie i pracę serca,
  • wspomagają prawidłowe trawienie i zapobiegają zaparciom, które są częstym problemem u seniorów,
  • wzmacniają mięśnie, a przez to odciążają układ kostno-stawowy,
  • pomagają utrzymać prawidłową masę ciała,
  • utrzymują właściwą ruchomość stawów.

Rodzaje aktywności fizycznej najlepsze dla seniorów

Przede wszystkim ćwiczenia powinny być dopasowane do stanu zdrowia. Dlatego najlepiej porozmawiać na ten temat z lekarzem oraz fizjoterapeutą, którzy pomogą dobrać odpowiednią aktywność do kondycji organizmu.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca seniorom ćwiczyć ok. 2,5 do 5 godzin tygodniowo. Zdecydowanie lepsze są lekkie lub umiarkowane treningi niż intensywne, które mogą nadmiernie obciążyć organizm. Istotna jest też systematyczność – najlepiej ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu. Seniorzy powinni jak najbardziej skrócić czas siedzenia i bezczynności.

U starszych osób wskazane są różne typy aktywności, które będą równomiernie wzmacniać organizm, np.:

  • ćwiczenia rozciągające i wzmacniające dolne partie ciała – w celu profilaktyki upadków,
  • spacery – najlepiej 6000-8000 kroków dziennie, a w przypadku osób w gorszej kondycji zdrowotnej – 3500-5500 kroków,
  • marsz, nordic walking, jazda na rowerze, taniec, pływanie – poprawią pracę układu oddechowego i krążenia,
  • ćwiczenia z lekkim obciążeniem (np. taśmy, butelki z wodą) – wzmocnią siłę mięśni,
  • rozciąganie, pilates – zwiększą ruchomość stawów,
  • ćwiczenia z powtarzaniem złożonych ruchów, np. zumba, pilates – wzmocnią równowagę i koordynację[1].

A co, jeśli podczas aktywności pojawi się ból?

Kontuzje w podeszłym wieku mogą być bardziej niebezpieczne niż u ludzi młodych. Dlatego każdą z nich trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem. Doraźnie pomóc może lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, np. z deksketoprofenem. To substancja hamująca stan zapalny w uszkodzonych tkankach, która zmniejsza w ten sposób ból i obrzęk. Pomaga w leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Deksketoprofen wykazuje niewielkie ryzyko działań niepożądanych. Najczęściej to problemy ze strony przewodu pokarmowego jak nudności, niestrawność czy biegunka. Co ważne, deksketoprofen nie wchodzi w interakcję z kwasem acetylosalicylowym, który jest powszechnie stosowany przez osoby w podeszłym wieku w profilaktyce zawału serca[2].

Aktywność fizyczna często daje seniorom drugą młodość. Pomoże także osobom samotnym, które mogą w ten sposób znaleźć bratnie dusze o podobnych zainteresowaniach. Dlatego warto zachęcać starszych członków rodziny do ruchu, który sprawi im przyjemność i wzmocni ich zdrowie.


[1]Witkowska, A., & Grabara, M. (2021). Aktywność fizyczna i trening zdrowotny seniorów. Wydawnictwo Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

[2]Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl