Czy na pewno każdy ryż jest bezglutenowy?

Czy na pewno każdy ryż jest bezglutenowy
Spis treści

Ryż to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych na świecie. Ceni się go przede wszystkim za wysoki poziom skrobi oraz cenne wartości odżywcze. Jest to również zboże najchętniej stosowane w przypadku osób na diecie bezglutenowej, ze względu na to, iż ryż naturalnie nie posiada tego białka. Ale czy na pewno każdy ryż jest bezglutenowy? Czy osoby z celiakią bądź nietolerancją mogą spokojnie sięgać po ten produkt, czy powinny wybierać jednak coś innego?

Czym jest gluten i dlaczego należy go unikać w diecie?

Gluten to białko, które naturalnie występuje w ziarnach kilku zbóż, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Osoby, które zmagają się z celiakią, nietolerancją glutenu bądź alergią na gluten nie mogą spożywać tego białka, ponieważ w ich przypadku powoduje ono nieprzyjemne dolegliwości układu trawiennego, ale i poważne problemy zdrowotne, takie jak wzdęcia, biegunka, zapalenie jelita grubego czy uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego. Właśnie dlatego tak istotne jest unikanie glutenu w diecie w przypadku alergii i nietolerancji.

Ryż – bezglutenowa alternatywa zboża

Ryż jest zalecany przez specjalistów jako bezglutenowa alternatywa dla osób z celiakią, nietolerancją czy alergią na gluten, ponieważ każdy ryż to ryż bezglutenowy i naturalnie nie zawiera tego białka. Teoretycznie każdy rodzaj ryżu może więc być bezpiecznie spożywany, np. ryż biały, dziki, brązowy, basmati czy jaśminowy. Niestety, zwykły ryż nie powinien być spożywany przez osoby walczące z różnymi dolegliwościami związanymi z glutenem. Istnieją pewne kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu tego produktu, aby być pewnym, że kupuje się zdrowy i całkowicie bezpieczny produkt.

Ryż a zanieczyszczenie krzyżowe

Warto pamiętać o tym, że nie każde opakowanie ryżu będzie wolne od glutenu, ponieważ istnieje coś takiego jak zanieczyszczenie krzyżowe. Z jego powodu, mimo tego, iż ryż naturalnie nie zawiera glutenu, produkt ten można zawierać pewne ilości tego białka. W trakcie produkcji, transportu bądź przechowywania może właśnie dojść do tak zwanego zanieczyszczenia krzyżowego. Wystarczy użyć tej samej taśmy produkcyjnej lub przechowywać ryż zbyt blisko produktów z glutenem, aby doszło do zanieczyszczenia. Z tego powodu tak ważne jest to, aby dokładnie sprawdzać etykiety i upewnić się, że dany produkt jest oznaczony jako bezglutenowy.

Jak sprawdzić, czy ryż jest bezglutenowy?

Aby upewnić się, że na pewno kupujemy ryż bezglutenowy, należy sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze, należy bezwzględnie wybrać produkt oznaczony na opakowaniu jako ryż bezglutenowy bądź z symbolem przekreślonego kłosa, co oznacza, że dany produkt jest wolny od glutenu. Po drugie – należy dokładnie sprawdzać etykiety oraz listę składników, aby upewnić się, że dany artykuł spożywczy nie zawiera glutenu. Po trzecie – najlepiej unikać ryżu, który nie został podzielony na porcje i nie został umieszczony w specjalnych woreczkach, taki produkt jest po prostu bardziej narażony na zanieczyszczenie krzyżowe.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl