Majówka w górach – co zabrać do apteczki?

Majówka w górach
Spis treści

Majówka w górach to aktywność, do której trzeba podchodzić w sposób odpowiedzialny, gdyż w górach są inne warunki i może się zdarzyć tak, że będzie potrzebna apteczka. Dlatego nie może jej zabraknąć w plecaku podczas pieszych wędrówek. Poza tym w górach bardzo szybko zmieniają się warunki. Co należy zabrać ze sobą do apteczki w góry, aby czuć się bezpiecznie i jednocześnie nie nosić ze sobą zbyt ciężkiego bagażu?

Zagrożenia, które mogą przydarzyć się w górach

Aby móc dobrze przygotować apteczkę w góry, należy wiedzieć, jakie mogą pojawić się potencjalne niebezpieczeństwa. Pakując apteczkę należy wziąć pod uwagę, że w górach mogą przydarzyć się następujące niebezpieczeństwa, takie jak:

  • uszkodzenia skóry, zadrapania, skaleczenia,
  • problemy związane ze zbyt dużym nasłonecznieniem,
  • urazy kostno-stawowe, czyli złamania, skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia,
  • odwodnienie[1], wyczerpanie,
  • biegunka,
  • bóle głowy,
  • infekcje wirusowe, zapalenie zatok.

Apteczka w góry, co koniecznie trzeba zabrać?

W apteczce na pewno muszą się znaleźć środki dezynfekujące, gdyż otarcia, drobne rany i skaleczenia trzeba najpierw zdezynfekować. W związku z tym przyda się spirytus salicylowy, który może oczyścić ranę i zapobiec zakażeniu. Nie może również zabraknąć środków opatrunkowych i tutaj na drobne rany oraz skaleczenia pomóc mogą plastry z opatrunkiem. Dobrym rozwiązaniem jest wariant wodoodporny. Jeśli są to groźniejsze obrażenia, to przydadzą się tzw. plastry steri-strip. Przy większych ranach pomogą również kompresy gazowe i bandaże.

Apteczka powinna również zawierać maści lub żele przeciwbólowe. Wiele godzin marszu pod górę może odnowić dawny uraz albo kontuzję. Potrzebne będą również leki na nagłe bóle brzucha i zatrucia pokarmowe. Można również zapakować lek przeciwgorączkowy, który zadziała szybko w pierwszych objawach przeziębienia. Warto również wziąć lek na infekcje górnych dróg oddechowych np. zawierający olejki eteryczne (eukaliptusowy, z mirtu, cytryny i pomarańczy), który szybko łagodzi objawy infekcji wirusowej i zapalenia zatok . Objawy takie jak zatkany nos, wyciek z nosa, zatokowy ból zatok mogą uprzykrzyć życie nawet na najlepszej wycieczce, gdyż podczas podróży nie ma możliwości korzystania z domowych sposobów na zatoki tj. inhalacje, parówki.  W apteczce na majówkę należy zabrać ze sobą leki, które przyjmuje się na co dzień, a które zostały przepisane przez lekarza, np. tabletki na ciśnienie albo alergię.

Dodatkowo do apteczki można włożyć folię NRC, która zapobiegnie wychłodzeniu organizmu. Niektórzy pakują również maseczkę do sztucznego oddychania oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Przy słonecznej pogodzie należy mieć ze sobą kosmetyki z filtrem SPF, które pozwolą ochronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Majówka to początek sezonu, dlatego trzeba wybierać kremy z wysokim filtrem, czyli SPF 30 albo wyższy, aby nie dopuścić do oparzenia słonecznego. Taki krem trzeba regularnie nakładać, czyli co kilka godzin. Jeśli jednak nie uda się uniknąć nadmiernego opalania, to warto zabrać ze sobą środki łagodzące z D-pantenolem. Podczas długiego przebywania na słońcu i to w połączeniu z aktywnością fizyczną, powinno się sięgnąć po elektrolity. Mogą okazać się niezbędnikiem w twojej apteczce.


[1] K. Wiśniewska, K. Okręglicka, Wpływ odwodnienia organizmu na funkcje poznawcze [w:] „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2021, tom 27, nr 4.

Redakcja Wedan.pl

Redakcja Wedan.pl